DE VOORBIJE WEEK IN EEN NOTENDOP
- De Amerikaanse Fed heeft aangekondigd dat ze obligaties zal blijven kopen, de rentes laag zal houden en de economie zal steunen. Voorzitter Powell had het over een lange weg naar herstel. De markten reageerden nerveus op die mededeling.
- ECB-voorzitter Lagarde rechtvaardigde de recente verhoging van de obligatieaankopen binnen het PEPP op basis van de slechtere economische projecties en de deflatoire risico’s in de eurozone.
- Volgens de eerste cijfers voor het consumentenvertrouwen van de University of Michigan zijn de Amerikaanse consumenten inderdaad optimistischer dan verwacht. Dat is een goed voorteken, want de consumentenuitgaven zullen de activiteit in belangrijke mate ondersteunen.
- President Trump heeft terrein moeten prijsgeven aan zijn tegenstander, de Democraat Joe Biden, en het verkiezingsrisico is groter geworden. Daardoor nam de volatiliteit op Wall Street toe.
KOMENDE WEEK
- De Europese Raad zal het Herstelfonds bespreken. Men mag er niet van uitgaan dat de regeringsleiders in slechts twee dagen tijd financieringsmogelijkheden zullen vinden, zonder dat dit voor verdeling onder de lidstaten zal zorgen.
- Eerste minister Johnson en de Europese leiders houden een online vergadering om de handelsrelaties na de brexit te onderhandelen. Ook de Bank of England komt bijeen.
- Fed-voorzitter Powell zal tijdens hoorzittingen voor het Amerikaanse Congres het halfjaarlijkse beleidsverslag van de centrale bank toelichten.
- Wat de cijfers betreft, krijgen we volgende week meer inzicht in hoe goed landen hun exitstrategieën aanpakken. Nu de mobiliteit toeneemt, zouden ook de industriële productie, de verkoop in de detailhandel en de tewerkstelling moeten toenemen.
|
BELEGGINGSOVERTUIGINGEN
- Kernscenario
- De recente marktprestaties geven twee verschillende boodschappen: blijf bij de ‘winnaars’ op middellange termijn van de crisis (bv. technologie, gezondheidszorg en duurzame thema’s) en ga op zoek naar activa met historisch aantrekkelijke waarderingen die ook beleggingskansen bieden (wij hebben die gevonden in groeilandobligaties, waardesectoren in Europa en goedkope munten).
- We volgen allerlei indicatoren op om onze positie te evalueren en besluiten voorlopig dat het aantal besmettingen afneemt ondanks de heropening. De meeste landen zijn erin geslaagd om de verspreiding van het virus onder controle te houden. In de VS baart de trend echter zorgen. Het land heeft het aantal besmettingen niet kunnen terugdringen tot de lage niveaus die een tweede golf helpen vermijden.
- De mobiliteitsindicatoren blijven snel verbeteren. Er is ook een grote variabiliteit in de overdracht van covid-19 en het effectieve aantal verspreidingen kan drastisch worden verkleind door relatief zeldzame superverspreidende gebeurtenissen te voorkomen.
- Op middellange termijn helpen het soepeler beleid van vrijwel alle centrale banken en de fiscale verruiming. De Fed, de ECB en de Bank of Japan versoepelen hun beleid nog meer. Het is belangrijk dat, met name in Europa, fiscale maatregelen worden genomen om een snelle heropstart van de economie in een later stadium te ondersteunen, vooral als de deflatie begint.
- Vanuit een kortetermijnperspectief stelt het uitbodemen van de economische cijfers en de stijging van het aantal economische verrassingen enigszins gerust. De volatiliteit blijft echter nog een poosje hangen, want het zicht op de nasleep van de epidemie is beperkt.
- Blik op de markt
- In de meeste landen heeft het aantal actieve gevallen van covid-19 zijn piek bereikt. Het epicentrum bevindt zich nu in Zuid-Amerika.
- De maatregelen rond afzondering en sociale afstand verschilden sterk van land tot land. Maar de economische impact en de terugval van de activiteit waren enorm voor alle landen. De huidige heropstart van de economieën is noodzakelijk, maar er bestaat geen standaardaanpak voor.
- De reactie vanuit het fiscale en economische beleid zal het virus overleven. De monetaire beleidsmaatregelen hebben als doel om voor voldoende liquiditeit en, voor sommige regio’s, voor extra activa-aankoopprogramma’s te zorgen.
- Risico's
- Het coronavirus is een risico tot het onder controle is of men een vaccin vindt, succesvol test, massaal produceert en commercialiseert.
- De Europese politieke reactie stelt een beetje gerust. De leiders van de EU zijn het erover eens dat een stimulus “na corona” nodig is en zullen het Europese Herstelfonds op 19 juni, tijdens de komende Europese Raad bespreken. Er was sprake van enige coördinatie in de beleidsmatige reactie.
- De Amerikaans-Chinese relaties blijven wellicht gespannen en bedreigen de wereldwijde groei.
- Binnenlandse politieke kwesties in de VS. Joe Biden ligt nu voor op Donald Trump in de peilingen over de volgende verkiezingen. Trumps beleid kan op steeds minder goedkeuring van de bevolking rekenen.
- De handelsonderhandelingen tussen het VK en de EU. Het VK heeft laten verstaan dat het vertrek niet wordt uitgesteld tot na 31 december 2020.
RECENTE ACTIES BINNEN DE ACTIVA-ALLOCATIESTRATEGIE
We blijven onderwogen in aandelen. We hebben onze aandelenblootstelling in de EMU vergroot, maar handhaven beschermende derivatenstrategieën. We behouden een voorkeur voor waardesectoren, inclusief banken, maar hebben winst op de autosector genomen. We hebben onze blootstelling aan Amerikaanse aandelen afgebouwd. We blijven onderwogen in Europa buiten de EMU. We zijn neutraal ten aanzien van de groeilanden en Japan. Bij de obligaties hebben we onze blootstelling aan obligaties uit de periferie vergroot ten opzichte van onze positie in Europese kernlanden. We bezitten ook groeilandschuld (zowel in LM als in HM), Europese bedrijfsobligaties, goud, de NOK en de JPY.
ALGEMENE ACTIVASTRATEGIE
- We zijn licht onderwogen in aandelen, maar vergroten onze blootstelling naarmate de risicopremie voor de eurozone daalt.
- We zijn nu overwogen in EMU-aandelen vs. Amerikaanse aandelen. De Europese beleidsmakers hebben de voorbije weken diverse gebreken met succes aangepakt, waardoor de risicopremie voor EMU-aandelen mogelijk daalt.
- We zijn onderwogen ten aanzien van Amerikaanse aandelen geworden. De aanpak van de coronacrisis, de komende presidentsverkiezingen en de sociale onrust zorgen voor onzekerheid op een ogenblik dat de waardering niet zo aantrekkelijk is in vergelijking met haar historische niveaus.
- We blijven licht onderwogen in het VK. Covid-19 heeft de prioriteiten in het VK dooreen geschud. Men vreest steeds meer dat de overgangsperiode van het vertrek van het VK uit de EU op een no-deal zal uitdraaien. Een ‘licht’ vrijhandelsakkoord (met een handel in goederen zonder tarieven of quota, maar wel met aanzienlijke niet-tarifaire drempels voor de handel in diensten) tegen het einde van het jaar zou een realistische veronderstelling zijn. Als de overgangsperiode zonder deal wordt afgesloten (of de onzekerheid toeneemt over een deal of het uitblijven ervan), dan zou dat vooral in het nadeel van de Britse binnenlandse aandelen zijn.
- We blijven neutraal ten aanzien van aandelen uit Japan en de groeilanden. De onzekerheid over de nasleep van de coronacrisis weegt op de stemming van beleggers. Anderzijds zijn de fiscale en monetaire reacties enorm.
- Sinds het begin van de coronacrisis hebben sommige activa zware klappen gekregen. Ze bieden nu historisch aantrekkelijke waarderingen en dus beleggingskansen. Hoewel het niet makkelijk is om het beste instapmoment te vinden, is het zinvol om sommige posities opportunistisch te versterken. Bijvoorbeeld, de waardesectoren, zoals Europese banken, verrekenen al een hoop slecht nieuws.
- We behouden belangrijke convicties ten aanzien van diverse thematische beleggingen. Technologie, oncologie en biotechnologie tonen zich vrij sterk in de huidige context en hebben een groot groeipotentieel dankzij hun innovaties en prijszettingsmacht. Beleggingen in klimaatactie bieden een blootstelling aan essentiële oplossingen voor een schonere toekomst. We geloven ook dat sociale en ecologische duurzaamheid verder aan belang zullen winnen. Een robuust deugdelijk bestuur lijkt dan weer betere resultaten tijdens de pandemie op te leveren, zowel op het niveau van het bedrijf als op dat van de staat.
- We zijn onderwogen in obligaties en behouden een korte duratie, maar hebben onze beleggingen sterk gediversifieerd omdat de huidige omgeving kansen op de obligatiemarkten kan scheppen.
- We zijn onderwogen in overheidsobligaties die geen rendementspotentieel opleveren, tenzij in risicoaverse fases en hun bijbehorende vlucht naar kwaliteit. We verkiezen de obligaties van de perifere landen boven die van de Europese kernlanden.
- In een gemengde portefeuille lijkt een diversifiëring in krediet aantrekkelijker. We zijn overwogen in Amerikaanse en Europese investmentgrade obligaties, want ze worden ondersteund door de aankopen van de centrale banken.
- We zijn ook overwogen in groeilandobligaties, met onder meer bedrijfsobligaties in zowel lokale als harde munt.
- We hebben een blootstelling aan de NOK, die aantrekkelijk was tijdens de crisis, alsook aan goud en de JPY, die eventuele risico’s afzwakken.
