OVERZICHT

Nadat de Federal Reserve in december haar beleidsrente verhoogde, gingen de markten wereldwijd achteruit. Er waren verliezen in alle activaklassen, waarbij de energiesector, de hoogrentende bedrijfsobligaties (door de stijgende rente op staatsobligaties en de steiler wordende rentecurve) en de Europese aandelen de zwaarste klappen kregen. De Amerikaanse aandelen hielden het verlies beperkt. De energie en de diensten aan de oliesector bleven ook deze maand achter. Op de wisselmarkt daalde de Amerikaanse dollar ten opzichte van de euro, de Zwitserse frank en de yen, maar steeg hij ten opzichte van de real, de roebel en het pond. Tegen die achtergrond daalde de HFRX Global Index in euro met 1,44 % om het jaar af te sluiten met een verlies van 4,38 %.

In de loop van de maand breidden we vooral de posities in onze obligatiespecialist uit het VK, onze Europese aandelenbeheerder uit Parijs en onze in patroonherkenning gespecialiseerde kwantitatieve beheerder uit. We trokken ook de posities in onze relatievewaardebeheerder uit Hongkong, ons energiefonds in de VS, onze Europese waardebeheerders en ons gezondheidszorgfonds uit Noorwegen op. De posities in onze beheerder van door activa gedekte effecten, de macro-economische beheerder uit het VK die we reeds lang in portefeuille hebben en onze relatievewaardebeheer in bedrijfsobligaties uit de VS bouwden we af.

Onze oordeelkundige herschikkingen in de loop van 2015 kwamen het jaarrendement ten goede. Bedrijfsobligaties schroefden we in 2015 verder terug en het gewicht van meer directionele strategieën verkleinden we in een poging om onze totale nettoblootstelling aan risicovolle activa terug te dringen. Die aanpassingen hielpen ook om de volatiliteit van onze portefeuille te verminderen.

 

LONG SHORT EQUITY

We blijven positief ten aanzien van de strategie, maar dan vooral van neutrale beheerders, die wellicht met zowel hun long- als hun shortposities winst kunnen boeken. Ook beheerders met een overwogen shortpositie kunnen de komende tijd van nut zijn.

We hebben oog voor de risico's van exogene schokken, zoals mogelijke beleidsveranderingen, vooral in de Amerikaanse gezondheidszorg of als gevolg van de groeivertraging in China.

Dankzij recente positieve tekenen van economische groei oogt Europa in termen van waardering en beleid van de centrale banken nog altijd aantrekkelijker.

 

GLOBAL MACRO

De omstandigheden op de markten zijn buitengewoon moeilijk, met hevige opstoten van volatiliteit onder invloed van beleidswijzigingen. 2015 was een uitdagend jaar voor de strategie en we verwachten dat 2016 even moeilijk zal verlopen. Niettemin kunnen ingrijpende veranderingen op de wisselmarkt kansen creëren. We blijven in dat segment voorzichtig.

 

QUANT STRATEGIES

Enkele specifieke Systematic-strategieën hebben de voorbije maanden sterk bijgedragen dankzij trends in onder meer de rentevoeten en de wisselmarkten. In de marktneutrale kwantitatieve arbitrage blijven de rendementen positief, maar minder hoog dan in de voorbije jaren. Aangezien er steeds meer alternatieve strategieën en 130/30 long-onlyproducten deel uitmaken van dat segment, houden we bepaalde factoren (waarde, momentum, groei) nauwlettend in de gaten.

We besteden actief aandacht aan vier beheerders die voor diversificatie zouden kunnen zorgen, zowel op het niveau van de strategie als op het niveau van de portefeuille.

 

FIXED INCOME ARBITRAGE

De steeds frequentere maatregelen van de centrale banken en het feit dat banken steeds minder voor eigen rekening handelen, zijn in 2015 in zekere mate gunstig geweest voor de strategie.

 

EMERGING MARKETS

De opkomende markten worden nog altijd geconfronteerd met uitdagingen:

  • De overgang naar een economie die door de binnenlandse vraag wordt aangestuurd, is maar net begonnen, vooral in China. De recente problemen bewijzen dat de groei van het bbp kwetsbaar blijft en dat de economische activiteit in zijn overgangsfase haperingen vertoont.
    • De situatie verschilt uiteraard sterk van land tot land. In sommige gevallen is het toezicht op de belangrijkste rentevoeten erg efficiënt, terwijl andere landen, die sterk afhankelijk zijn van financieringsbronnen in vreemde munten, heel zeer moeilijk krijgen doordat buitenlandse beleggers hun geld terugtrekken.
    • Onze beheerders profiteerden van de wisselkoersverschuivingen en hielden goed stand in de moeilijke marktomstandigheden.

 

RISK ARBITRAGE - EVENT DRIVEN

  • Hoewel het volgens ons nog altijd een zinvolle strategie is, gaan er bij sterke marktstoringen niettemin risico's mee gepaard vanwege de voorkeur voor nettolongposities, zoals we in augustus en september konden waarnemen.
  • Het volume van fusies en overnames kende sinds 2007 zijn beste jaar voor transacties gemeten naar waarde, en de spreads leveren meer op.

 

DISTRESSED

Het aanbod distressed debt is momenteel nog vrij beperkt. We zien niet meteen opportuniteiten in de strategie. Niettemin is het mogelijk dat de energiesector, die de afgelopen jaren massale uitgiften heeft gekend, weldra een interessante pool van kansen wordt, gezien de enorme verstoring van de olieprijzen en de impact daarvan op energie-effecten.

 

LONG SHORT CREDIT & HIGH YIELD

Hoewel de Amerikaanse markt het moeilijker heeft gehad dan de Europese, hebben we nog steeds alle vertrouwen dat de zoektocht naar rendement nog niet op zijn einde is gekomen, ondanks de toegenomen onzekerheid en de waarschijnlijke stijging van het wanbetalingspercentage, vooral in de VS.

  • We zijn in het segment minder actief omdat onze voorkeur meer uitgaat naar aandelengerelateerde strategieën. We verkiezen beheerders die streven naar idiosyncratische beleggingen.